Sivilcelerden Kurtulmanın 10 Yolu

0
210

Sivilcelerden Kurtulmanın 10 Yolu

Cildinizin üzerinde bulunan tüm maddeleri, ölü deri hücrelerini ve ekstra olarak bulunan yağları temizleyebilmeniz için yüzünüzü günde iki kez yıkamanız gerekmektedir. Günde yüzünüzü iki kereden fazla yıkamak yarardan çok cildinize zarar verebilir. Yüz yıkamanızda Ilık su ve yumuşak sabun kullanmaya özen gösterin. Sert bir sabun (deodorant vücut sabunu gibi) kullanırsanız, zaten iltihaplanmış cilt yüzeyinizin tahriş olmasına sebep olabilir.  Yüzünüzü yıkadıktan sonra çok yumuşak bir bez ile veya elinizle çok bastırmadan, hafifçe yıkayın. Yıkadıktan sonra iyice durulayın ve sonrasında temiz bir yumuşak havlu ile kurulama işlemine geçin.

2. Nemlendirin 
Yağlı, kuru ciltler için yapılmış ayrı ayrı nemlendiriciler bulunmaktadır. Nemlendiricinizi alırken içindekiler kısmında “noncomedogenic” olup olmadığına dikkat edin, “noncomedogenic içeren nemlendirici cildinizde akne yapmamalıdır.

3. Bir  sivilce kremi deneyin

Bu sivilce kremleri için eczanelerde reçete sorulmamaktadır. Birçoğu, benzoil peroksit, salisilik asit, glikolik asit veya laktik asit gibi bakterileri önleyen ve cildinizi kurutan maddeler içermektedir. Başlangıç olarak kullanımı en düşük miktarda tutmak önemlidir. Daha sonra kullanımın etkisine göre miktar ve süresini kendiniz ayarlayabilirsiniz.

4. Makyaj yaparken dikkat edin

Eğer yüzünüzde bilerek veya bilmeyerek bir sivilce patladıysa bu durumlarda toz veya allık kullanmamaya dikkat edin.

Makyajlıysanız, günün sonunda kesinlikle yıkayın. Mümkün olduğunca, boyalı maddeler ve kimyasal maddeler içermeyen yağsız kozmetik ürünleri kullanın. “Sivilceye neden olmamaktadır” anlamına gelen “noncomedogenic” olarak belirtilmiş makyaj ürünlerini alın. Ürün satın almadan önce kesinlikle içerisindekiler kısmını okuyun.

5. Saçlarınıza dikkat edin

Saçlarınızda koku, yağ, jel gibi ürünler kullanmayın. Bu ürünler cildinize bulaşırlarsa cildinizin gözeneklerini tıkayabilir ve cildinizde tahrişe neden olabilir. Saç yıkamanızda saç kremi ve doğal şampuan kullanın. Saçlarınızı sık sık yıkayabilirsiniz ancak uzun saçlılar saçlarını yüzlerinden uzak tutsunlar.

6. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun

Sürekli yüzünüze dokunmaktan vazgeçin. Sürekli yüzünüze dokunmak sadece bakterilerin çoğalmasına neden olmaz, cildinizde tahrişe neden olabilir. Enfeksiyona ve yaralanmaya neden olabileceği için asla tırnaklarınızla sivilceleri sıkmayın, patlatmayın.

7. Güneşten uzak durun

Güneşin ultraviyole ışınları vücudunuzda iltihaplanmayı ve kızarıklığa neden olabilir ve post-inflamatuar hiperpigmentasyona (koyu renk değişikliğine) neden olabilir. Bazı akne ilaçları cildinizi güneş ışınına karşı daha hassas hale getirebilir. Bu yüzden güneş ışınlarına maruz kaldığınız süreyi düşürmenizde fayda var. Özellikle sabah 10, öğlen 2 arasındaki saatlerde uzun kollu gömlek, pantolon giyin ve geniş çaplı şapka takın. Yüzünüzde sivilce olsun yada olmasın, güneş ışınlarına çıkmadan en az 20 dakika önce her zaman SPF 30 veya daha üstü geniş spektrumlu bir güneş kremi uygulayın. Yeni sivilceleri daha az olası hale getirmek için güneşten koruyucu etikete bakarak “noncomedogenic”  olmasına dikkat edin.

9. Her gün egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmak cildiniz de dahil tüm vücudunuz için yararlı olacaktır. Egzersiz yaparken vücudunuzu tam anlamıyla kapatan giysiler giymeyin. Sonrasında ılık su ile duş alın.

10. Sakin olun

Yapılan bazı araştırmalar sivilce türlerinin strese bağlı olarak vücutta göründüğünü göstermiştir. Stresten uzak durmaya, sinirlenmemeye özen gösterin. Stres sorunlarınız devam ederse bir dermatologla görüşmeye dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.