Regl Ağrısı İle Baş Etmenin Çareleri

0
135

Regl Ağrısı İle Baş Etmenin Çareleri

Bazı kadınların içerisine girdikleri Regl dönemleri hafif yorgunluklar ve ağrılar ile, bazı kadınlarda ise bu durum tam tersi olabiliyor, şiddetli ağrı ve aşırı yorgunluk görülebilen bu durumlarda bu durum ile başa çıkma yollarını Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem İyibozkurt anlattı.

-Ağrınızın başlayacağını hissettiğiniz an bir ağrı kesici alın ve hemen uzanın. Ağrı kesicileri doğru zamanda alırsanız etkisi çok fazla olacaktır.
– Karnın alt tarafını ovalamak ve bu bölgeye sıcak torba koymak oldukça etkili olur. Sıcak torba uygulaması kasların rahatlamasına ve gevşemesine neden olur ve ağrıyı azaltır.
-Bu sırada ılık suyla duş almak ağrıyı azaltmada etkili olacaktır.
-Germe egzersizleri gibi kaslarımızı çok yormayacak basit egzersizler, yürüyüş ve yoga gibi uygulamalarda ağrıyı yenme konusunda yararlı olabilir.
-Zencefil ve ahududu bitkilerini içeren içecekler ve çaylar ağrı kesici özellik gösterdiğinden, bu dönemde bu tip içeceklerin tüketimi arttırılmalıdır.
-Kesin olarak bir şey söylenemese de Akupunktur’un regl ağrılarını azaltacağına dair birkaç çalışma mevcut.

Regl ağrılarınız arttıysa bir doktora gitmekte fayda vardır

-Sigara ve alkol tüketimi damarları tıkadığından ötürü ağrıları arttırır.
-Bu dönemde kan kaybı fazla olduğu için demir içeren besinler tüketilmelidir. Yağ tüketimini azaltmalı daha çok yeşillik yenmeli.
-Bu dönemde yatağınızın içine bağlanarak değil, sosyalleşerek, arkadaşlarınızla vakit geçirererek, kitap okuyarak bu ağrıları yenebilirsiniz.
Regl ağrıları arttıysa, besin düzenlemeleri, diyet ve ağrı kesiciler ağrılarınıza cevap vermiyorsa direkt olarak bir doktora danışmalı.
-Regl ağrıları anatomik bir durum olmadan da fazla oluyorsa bu dönemde doktora danışarak doğum kontrol hapları alarak ağrılardan kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.