Plasebo Hastalığı Nedir?

0
240

Plasebo Hastalığı Nedir?

Plasebo, insanların kendi kendini iyileştirebilme yeteneği olarak açıklanabilir. İnsanların psikolojik olarak mevcut durumda gerçek bir tedavi olmadan ilaç olarak düşündüğü şekerli olan hapları içerek kendilerini tedavi görmüş olarak görebilen ve bu düşünceyle iyileşme gösterdikleri durumdur. Bu durumda ise iyileşeceğine psikolojik olarak inanan kişi iyileşiyor.

Herhangi bir hastalığın tedavisinde moral ya da olumlu beklentiler içinde olma durumu bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek iyileşme süreci hızlanır. Latince bir kelime olan plasebo aslına hoşnut olmak anlamına gelmektedir. Bu bağlamda hasta ilacın işe yarayacağına inandığı durumda etkisi olmaktadır. Günümüzde de kanser tedavisi görmekte olan hastalara yüksek moral ve kanseri yeneceğine dair verilen inanç sayesinde tedaviyi de olumlu yönde etkilediği görülmektedir.

Plasebo, sayesinde hastanın ilacı aldığında işe yarayacağına olan inancı ve yüksek moralle iyileşmesine neden olabilmektedir. Sadece kanser tedavisi olmamakla birlikte plasebo birçok hastalık çeşidinde kullanılabilmektedir. Özellikle de psikiyatri tedavilerinde oldukça olumlu yönleri keşfedilmiştir. Plasebo etkisi yaratarak insanlarda bir anda iyileşme sürecinin başladığını görmek mümkün olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.