Obsesyon Nedir ve Obsesyon Tedavisi

0
210

Obsesyon Nedir ve Obsesyon Tedavisi

Obsesyon ülkemizde ve dünya da bir çok insanın yaşadığı ruhsal sağlık sorunlarından birisidir. Bir çok insan obsesyon hastasıdır. Fakat bunun için tedavi olmak yerine bu şekil de hayatına bir nevi işkence çekerek devam etmektedir. Obsesyon hastalığı takıntılı düşüncelere ve saplantılı fiziksel sorunlara verilen addır.

Örneğin işinizi yaparken ya da televizyon seyrederken aklınızdan bir çok düşünce geçiyorsa bu bir obsesyon hastalığının belirtisidir. Sadece bir ya da iki kereye mahsus böyle bir durum oluşmuşsa korkmanıza gerek yoktur. Çünkü bu gayet normal bir durumdur. Fakat bu düşünceler gittikçe artmışsa siz bir obsesyon hastasınızdır ve tedaviye ihtiyacınız vardır.

 

Bu hastalık sadece takıntılı düşünceler ile oluşmamaktadır. Aynı zaman da takıntılı fiziksel sorunları da mevcuttur. Eğer eliniz kirlenmeden elinizi bir kaç defa yıkıyorsanız bu bir anormal durumdur. Farkında olmadan dişlerinizi sürekli sıkıyorsanız bu da bir obsesyon belirtisidir. Obsesyon tedavisi mevcuttur. Her hangi bir psikologa başvurmanız yeterlidir. Obsesyon tedavisini dünya da hiç bir kimse tek başına uygulayamaz. Sadece psikolog eşliğin de alacağınız terapiler sonucun da bu hastalığınızı yenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.