Ne Kadar Doğurgansınız

0
169

Ne Kadar Doğurgansınız

Her evli çiftin hayalidir çocuk sahibi olmak, peki ya ne kadar doğurgansınız? Anne ve baba olmak isteyen çiftler için yaptırabileceğiniz PSH testi ile çocuk sahibi olup olamayacağınızı öğrenmeniz mümkün. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sperm, yumurta, sperm ve yumurtanın birleşmesini sağlayabilecek ortama ihtiyaçları vardır. Erkekler için oldukça basit olan testler, 2-3 günlük bir cinsel perhizden sonra yapılmaktadır.

Burada spermlerin hareketlilik durumu incelenerek sperm hacminin az ya da çok olması durumunda doğurganlığa ne kadar elverişli olduğuna bakılmaktadır. Kadınların durumu erkelere göre çok daha zor. Asıl üretkenliğin merkezi durumunda olan kadınlara uygulanan testler çok daha fazla detay içermektedir. Kadınlarda ilk olarak yumurtlama fonksiyonları incelenmekte.

Normal doğurganlıkta, kadınların 28 günlük adet döneminde 14’cü gününde yumurtlamalarının gerçekleşebiliyor olması gerekmektedir. Hormonal değişiklikleri tespit edebilmek için ilk olarak, âdetin 3. gününde kan testi yapılmaktadır. Adetin 3. gününe gelindiğinde hem östrojen seviyesine hem de yumurtalığın işlevini incelemek için PSH hormon testine tabi tutularak doğurganlık durumunuz ölçülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.