Mide Ağrısından Nasıl Kurtulurum

0
153

Mide Ağrısından Nasıl Kurtulurum

Pek çok kişi, genç ya da orta yaşlarda mide ağrısının sebepleri ile maalesef başları derttedir. Elbette ki beslenme düzeni, mide ağrısını tetikleyenler arasında sayılabiliyor. Tüketilen gıdalarda yer alan yağ oranı, asit oranı ya da pek çok özellik yine bu rahatsızlığı tetikleyen özelliklerden olmaktadır. Sizlere bu yazımızda, mide ağrısı nasıl geçerşeklindeki sorularınıza yanıt verebilmek üzere yardımcı olacağız.

Midenizi yatıştırmanız gerekiyor

Her ne kadar mide ağrısı çeken kişilerin, o ağrı esnasında bir şeyler tüketmekten kaçınması söz konusu olsa da, bunun tam aksine, bu durum ortaya çıktığı durumlarda, hafif gıdalar tüketmek, sizlerin midenizi yatıştırabilecektir. Elbette ki bu durumda tüketilecek olan yiyeceklerin özenle tercih edilmesi gerekiyor.

Genel olarak gaz yapmayan gıdalar, yağsız yiyecekler ya da daha az yağlı yiyecekler tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Mide ağrılarınızdan kurtulana kadar, asitli ve gazlı, çok aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak, hafif gıdalar tüketmek gerekiyor.

Hafif gıdalar nelerdir?

Gıdaların, besin değerlerini bilmekte fayda olurken, ağrılarınızı şiddetini azaltmakta yardımcı olan ve mide asidini absorbe eden gıdalar tüketilmelidir. Bunlar arasında şunlar yer alabilmektedir.

  • Ekmek
  • Muz
  • Pilav ( az yağlı )
  • Haşlanmış patates
  • Derisiz haşlanmış tavuk

Bu yiyecekler, mide asidini dengelemekte yardımcı olacaktır. Midenizi fazla zorlamayacağından da ağrılarınızı hafifletmese de en azından şiddetlenmesini önleyebilmektedir. Eğer ki ağrılarınız var iken, acı, çok yağlı ve asitli yiyecekler tüketirseniz şiddeti daha çok artacaktır.

Sıvı tüketimi ve lifli gıdalar

Eğer ki ağrılarınızın yanı sıra ishal durumu da mevcut ise, vücudun kaybettiği su miktarını geri kazanabilmek üzere, sıvı tüketimini gerçekleştirmeniz önemlidir. İshal rahatsızlığı maalesef vücudun tüm suyunu dışarı atabilmek için uğraşacaktır. Böylelikle de sıvısız kalma durumunda, vücut kendi sıvısını kullanmaya başlarken, halsizlik meydana gelecektir. Bunu engellemek için gün içerisinde bol sıvı tüketmek önemidir.

Yine mide ağrıları, uzun süreli kabızlıktan da meydana gelebilmektedir. Bunun için kabızlığı ortadan kaldırabilmek ve sindirim sistemine yardımcı olabilecek olan lifli gıdaların tüketimi önemlidir. Kabızlıkta lifli gıdalar yardımcı olurken, ishal durumlarında yine bol sıvı tüketmek sizlere destek olabilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.