Melisa Çayının Faydaları

0
569
Melisa Çayının Faydaları, Melisa bitkisi (Melissa officinalis) nane familyasındadır ve en çok bilinen özelliklerinden biri sakinleştirci özelliğinin bulunmasıdır. Özellikle stres ve kaygıyı azaltan, uyku düzenleme, iştah açmak için kullanılan Melisa çayı, Orta çağ ve hatta daha eski bir tarihe sahip. En eski kullanım alanı ise böcek ısırıklarına karşı uygulanmış.

Yabani olarak Akdeniz’e kıyısı olan ve Güney Avrupa ülkelerinde yetişen melisa bitkisi limona benzerliğiyle dikkat çeker. Hafif bir kokuya sahiptir ve yaz aylarının sonlarında beyaz küçük çiçekler açar.

Melisa çayının diğer isimleri nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi, oğulotu ve tatlı balsamdır. Melisa bitkisi genel kullanım alanı olarak, kurutulmuş yapraklardan hazırlanan çaydır. Ancak kapsül, krem, yağ formlarında da bu bitkiden bulunabilir.

Melisa Çayının Kullanım Alanları

 • Uyku sorunlarında kullanılır.
 • Sinirleri yatıştırır rahatlamanızı sağlar.
 • Stresi büyük oranda azaltır.
 • Mide rahatsızlıklarını büyük oranda azaltır.
 • Sindirim sorunlarına karşı kullanılabilir.
 • Gaz giderimini sağlar.
 • Ateş düşürmede kullanılır.
 • Ter atılmasında yardımcı olur.

  Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

  Yarım litre kaynamış suyu, ocak üzerinden alıp suya 10 gram kadar kurutulmuş melisa bitkisi ayarak 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Ayrıca hazırlanan melisa çayının bir bardak içip geriye kalan hazırlanmış melisa çayını buzdolabında iki gün kadar saklayabilirsiniz. Günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Melisa çayının yan etkileri

Melisa bitkisi sedatif ilaçlar ve tiroit ilaçlarıyla etkileşime girerek vücutta olumsuzluklara yol açabilir. Uykusuzluk ya da kaygı için ilaç kullanıyorsanız kesinlikle melisa çayı içmemelisiniz. Tiroit ya da glokom hastalığınız varsa doktorunuzun tavsiyesi ile onun verdiği dozajlarda melisa çayı kullanabilirsiniz. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımının güvenliği ile ilgili bilgiler net olarak bilinmemektedir ve verilen bilgiler de eksiktir. Yine de güvenli tarafta yer almak için bu gibi hassas dönemlerde kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız ve 18 yaş altı çocuklarda bu çay tedavisini uygulamamanız önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.