KEMİK İLTİHABI NEDİR ? NEDEN OLUR ? BELİRTİLERİ NEDİR ? TEDAVİSİ NEDİR ?

0
274

KEMİK İLTİHABI NEDİR ? NEDEN OLUR ? BELİRTİLERİ NEDİR ? TEDAVİSİ ?

Kemik iltihabı yani tıp literatüründeki adıyla Osteomiyelit ciddi bir rahatsızlıktır.Bu rahatsızlık genellikle çocuklarda görülür.Kemik iltihabı (Osteomiyelit) rahatsızlığı tedavisi nedir Bekirtileri Nelerdir ? Kimlerde görülür ? 

Kemik İltihabı (Osteomiyelit) Nedir

Kemik iltihabı rahatsızlığı kısaca; gerçekleşen bir enfeksiyon neticesinde kemik ve kemik iliğininin iltihap toplaması ve iltihabın vücudda ilerlemesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.

Kemik iltihabı olduğunuzda, kemik iliği yani kemiğin içerisinde yeralan narin kısım şişmeye başlar ve bu şişme sonucunda kan toplayan damarlara karşı bir direnç uygular.Bu olay sonucunda kemik içindeki hücreler gerekli kan akışını sağlayamazsa kemiğin belirli kısımları çürümeye başlar.

Kemik İltihabı Neden Olur ?

Rahatsızlığın nedeni; büyük ölçüde dışardan gelen bakterilerdir.Bazı durumlarda mantar vb zararlı organizmalarda kemik iltihabı yani Osteomyelitine sebep olabilir.

Kemik iltihabının en sık görülen bakteriyel nedeni Staphylococcus aureus’dur. Diğer bakteriyel nedenler arasında Streptococcus grubu A ve grup B, H. influenzae, koliformlar ve Pseudomonas aeruginosa yer alır.Kemikler çok güçlü yapılara sahip, kolay kolay enfekte olmayan organlardır.Kemiğin enfekte olmasını sağlayan bazı unsurlar şunlardır:

Kemikte bir travma oluşması veya açılıp kırılma sonucunda kemiğin deriden ayrılıp dışarı çıkması.Kemiği dışarıdan saran yumuşak bölümde enfeksiyon olması, enfeksiyonun alt bölümlere nüfuz etmesini sağlayabilir.Kemik enfeksiyonunun birçok olası senaryosu vardır, çok farklı şekilde gerçekleşen enfeksiyonlar kemiğe kolayca erişebilir.

Yakın zamanda geçirdiğiniz kemik ameliyatı, ya da vücudunuzdaki kırık kemik enfeksiyonları açık kapı aralar.Diz eklemi gibi yapay bir eklem bile kemiğe yayılabilir.Kemiğinizi kırıp içine giren bir nesne, bir demir parçası kısaca kemiğinizle temas kuran herşey enfeksiyona neden olabilir.

KEMİK İLTİHABI BELİRTİLERİ

Bir çocuk kan dolaşımından yayılan bir kemik enfeksiyonu geçirdiğinde, semptomlar ateşi ve enfekte kemikte bir miktar ağrıyı içerir. Eğer ufak bir çocuk kan dolaşımına nüfuz etmiş bir enfeksiyona yakalanırsa, belirtileri yüksek ateş, ve enfeksiyon geçiren kemikte ağrı hissetmek olacaktır.Enfeksiyonlu bölge, muhtemelen şişecel ve narin bir hale bürüneceğinden, enfeksiyonlu bölgeyi hareket ettirmek çok zor olacaktır.

Yetişkenlerdeki belirtileri ise çok daha yavaş boyuttatır.Dindirilemeyen ağrılar, özellikle uzun süreli dinlenmeler, ilaçlarla bile dinmeyen ağrılar mevcuttur.Bunun yanında bölgede kızarmalar ve şişliklerde görülür.Fakat çocuklarda görülenenden farklı olarak büyüklerde pek yüksek ateş durumu görünmez.

 

Eğer iltihap kemik içindeki hassas doku sebebiyle olursa, veya vücudunuzdaki bir çatlamış kemik sebebiyle geçerse bölgedeki kemikte şiddetli bir ağrı ve şişmelere sebep olur.Bu durumlarda da yüksek ateş büyük oranda görülmez, yaptıracağınız kan testlerinde de anormal bir durum tespit edilmez.

Eğer yapay kemiklerde bir iltihap varsa bu muhakkak tedavi edilmelidir zira belirli bir zaman sonra bu durum kronik bir ağrıya sebep olacağından dikkat edilmesi çok önemlidir

Farkında Olmadığınız İltihaplar Olabilir

Biz, Farkında olmadan iltihap kemiklerimize yerleşebilir, çok uzun bir zaman belirgin semptomlar vermezse kişinin bunu farketmesi çok güç olacaktır.Bu yüzden vücudumuzdaki yara izlerini küçümseden, üzerinde durmakta fayda vardır.

KEMİK İLTİHABI (OSTEOMİYELİT) TEDAVİSİ

Osteomiyelit tedavisi, enfeksiyonun kemiğe nasıl yayıldığına ve ne kadar derinlemesine nüfuz ettiğine bağlıdır

Aslında tedavinin ilk aşaması, iltihabın ilgili bölgeye nasıl nüfuz ettiğini bulmakla başlar.Ardından, iltihabın derecesi yani ne kadar ilerlediği tespit edilir.İltihabın kaynağı kansa, yani kandan nüfuz ettiyse, ağızdan alınan antibiyotik ilaçlarla tedaviye başlanır.Bu tedavi genelde başarılı sonuçlar verir.

Eğer enfeksiyonun başrolü bir bakteriyse, Staphylococcus aureus’a karşı oral antibiyotik reçete edilir.Eğer neden bir mantarsa, ya da bu şüphe kuvvetle muhtemel ise bu durumda antifungal bir ilaç verilir.

İltihabın şiddeti yüksek, ilerlemiş bir iltihap ise ilk olarak damar içim antibiyotik almak gerekir.Zamanla enfeksiyon istenilen seviyede kontrol edilebilir bir boyuta gelirse sonrasında yine oral yolla alınacak bir antibiyotik  verilir.Genellikle 6 haftalık bir tedavi bu rahatsızlık için ideal bir süredir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.