İnsanın Temel İhtiyaçlarından Biri: Uyku

0
125

İnsanın Temel İhtiyaçlarından Biri: Uyku

Uyku fizyolojik bir ihtiyaçtır ve insanın temel ihtiyaçlarından biri olan uykudur. Uykusuzluk en çok gündüz saatlerinde hissedilmektedir. Uykusuzluk sebebiyle gün boyunca kendinizi yorgun, halsiz ve dikkatsiz hissedersiniz. Eğer bu durumlar her gün devam ediyorsa sağlık açısından bir doktora görünmek gerekmektedir.

Gece iyi bir uyku isteyen bireylerin uyku saatinden 6 saat öncesinde çay ve kahve içimini kesmesi gerekmektedir. Çünkü çay ve kahve gibi kafeinli içecekler beyindeki uyku merkezini 6 saat kadar baskılamaktadır. Bu baskı da uykunun başlamasını etkilemektedir. Uzmanlar uyumadan önce çay veya kahve içmek yerine bitki çayları içilmesini önermektedir.

Uyku Tamamen Karanlık Bir Ortamda Olmalıdır

Vücudun biyoritmini belirleyen melatonin hormonu gece salgılanmaktadır. Bu melatonin hormonunun salgılanması için tamamen karanlık bir ortam olması gerekmektedir. Uyku sırasında olan en ufacık bir ışık melatonin hormonunun salgılanmamasını sağlar ve uykuyu sürdüremeyiz. Bizim sağlıksız ve kötü uyku uyumamızın sebeplerinden en önemlisi ışık kirliliğidir. 20. yüzyıl çok ışıklı bir yüzyıl olduğu için melatonin hormonunun salgılanmaması sebebiyle uyku kalitemiz düşmüştür. Bu sebepten dolayı çok kötü geceler ve çok uykusuz geçen geceler gün geçtikçe artmıştır.

Çocukların odasına da gece lambası takmak bu yüzden sakıncalıdır. Çünkü kaliteli ve sağlıklı bir uyku için en önemli iki faktör karanlık ve sessiz bir ortamdır. Eğer bir çocuk iyi bir şekilde uyuyorsa çok uç ihtimaller dışında uyanmaması gerekir. Ancak çocuğun odasına takılan gece lambası yüzünden aslında biz kendi elimizle çocuğun uyumasına engel olmaktayız ve çocuğun uyku sağlığını ve kalitesini bozmaktayız.

Türk Halkının Uyku Hastalığı

Yapılan araştırmalara göre Türk halkının ciddi bir uyku hastalığı vardır. Bu hastalık kadın ve erkekte aynı orana sahiptir. Uykusuzluk hakkında yapılan bu araştırmaya göre Türk halkının uykusuzluk problemi yaklaşık olarak yüzde 10’dur. Sadece Türkiye’de değil başka ülkelerde de var olan bu durum yıldızları göremeyecek kadar aydınlık ve gece geç saatlerde bile gürültünün eksik olmadığı bir zamanda uyumaya çalışmaktan kaynaklanmaktadır. Bu uykusuzluk hastalığı aynı ekonomik düzlemdeki endüstriyel toplumlardaki bir sorundur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.