Hamilelikte Saç Boyamak

0
407

Hamilelikte Saç Boyamak

Gebelikte beslenme şekilleri, vitamin kullanımı egzersiz gibi konuların yanı sıra makyaj ve güzellik konuları da çok merak edilen ve kafalarda soru işaretleri bırakan konulardandır.

Güzellik konularıyla ilgili olarak en çok merak edilen konulardan biri gebelik döneminde saç boyatmanın zararlı olup olmadığıyla ilgilidir. Bu konuda doktorlar arasında farklı farklı fikirler var. Neye inanıp neyi uygulayacağınız tamamen sizin tercihinize kalmış durumda.

Görüşlerden ilki saç boyatmanın gebeliğin ilk 3 ayında zararlı olacağı yönünde. Saç boyası olarak piyasada çok fazla ürün bulunuyor. Bu ürünlerin arasında bitkisel olmasıyla ayrılan bazı saç boyalarının doktorlar tarafından önerildiğini biliyoruz.

Ancak bu ürünlerin içeriğinde de kimyasal saç boylarında olduğu gibi bazı tip kimyasallar mevcuttur. Klinik çalışmaların sonucunda belirlenen hiçbir yan etkisi olmamasına rağmen yine de bu konuda görüşler ikiye ayrılmakta ve karar size kalmakta.

Saç boyalarının neredeyse tamamında bulunan kimyasal maddelerin hepsinin yüksek dozda toksik barındırdığı bilinen bir gerçek. Fakat bu duruma karşılık saç boyama işleminden sonra vücuda geçen toksik miktarı oldukça azdır.

Hal böyle olunca bir kısım uzman saç boyamanın bebek sağlığı açısından hiçbir risk taşımadığını belirtmişlerdir. Yine de bu karar tamamen anne adayına ait. Doktorların bir kısmının hiçbir zararı olmadığını söylemesine rağmen risk boyutu kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Bu nedenle eğer bebeğinizin sağlığını riske atmak istemiyorsanız özellikle gebeliğinizin ilk 3 ayı saç boyasından uzak durmalı, güzellik ihtiyaçlarınızı başka şekilde karşılamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.