Hamilelikte (Gebelikte) Egzersiz

0
228

Hamilelikte (Gebelikte) Egzersiz

Egzersiz ve spor normal şartlarda da hayatımızda büyük bir önem taşır ve sağlığımız için çok gereklidir. Aynı şekilde gebelik döneminde de spor ve egzersiz yapılması gereklidir. Hamilelik döneminde yapılan spor anne adaylarında dolaşım ve solunum sisteminin daha iyi çalışmasına  katkıda bulunduğu gibi kişinin kendini daha iyi ve rahatlamış hissetmesini sağlar.

Kişi gebelik döneminde egzersiz yapmaya devam ettiği sürece gebeliğe bağlı şikayetler daha az görulür. Ayrıca düzenli yapılmaya devam edilen egzersizlerle anne adayının doğum zamanında sezeryanla doğum yapmak zorunda kalma riskini azaltır ve doğumun çok daha rahat geçmesini sağlar .

Hamilelik dönemi oldukça faydası olduğu görülen düzenli egzersizlerin aynı zamanda doğumdan sonrada büyük faydaları olduğu gözlenmektedir. Doğum sonrasında anne adaylarının kendine gelme ve toparlanma süreçlerini de bir hayli kısaltmaya yardımcı olan egzersizler aynı zamanda bebeğin beyin gelişiminde de olumlu etkiler yaratır. Ayrıca doğumda alınan kiloların egzersizler sayesinde verilmeside bir hayli kolaylaşır. Anne adaylarının egzersiz yapmaya özen göstermesinin önemli olduğu kadar anne adaylarının bu egzersizleri düzenli olarak uygulaması da önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.