Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkinin 9 Faydası

0
219

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkinin 9 Faydası

Hamilelik döneminde 9 ay ve sonrasında Annenin vücut dengesinin kendisine gelmesiyle birlikte 13 ay cinsel ilişki yaşamayan aileler,  hamilelik döneminde yaşanan cinsel ilişkilerin hem size hem de doğacak çocuğunuza yararı olduğunu biliyor muydunuz?

Birçok aile yanlış bilgilendirme sonucu kulaktan doğma edindikleri bilgiler ile hamilelik dönemini hala sürdürmeye çalışmakta. Bu kulaktan duyma bilgilerden biri de “Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar verir.” bilgisidir. Saglikyazari.com ailesi olarak bu düşüncelere : “Doktorunuz aksi yönde bir bilgi vermediği sürece cinsel ilişkiye girmeniz sakıncalı değildir.” bilgisi ile son veriyoruz.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen eğer gebelik döneminde; açıklanamayan bir şekilde vajinal kanama, amnios sıvısının gelmesi, rahim ağzı yetmezliği, bebeğin eşinin aşağıda olması, annenin daha önce erken doğum yapmış olması, çoğul gebelik gibi hamileliği tehlikeye düşürecek bir mevzu yok ise hamileliğin her döneminde cinsel ilişkiye girmenin herhangi bir sakıncası olmadığını bildiriyor. Sadece yavaş hareket etmek gerektiğine işaret eden Görgen, kuruluk, ekstra hassas serviks ve cinsel ilişki sonrası lekelenme gibi sebeplerden ötürü hamilelik boyunca cinsel ilişki sırasında dikkatli hareket etmek gerektiğini vurguluyor.

Op. Dr. Betül Görgen Hamilelik döneminde cinsel ilişkinin 9 faydasını bizlere bu şekilde anlatıyor :

– Yaşanan Orgazmın ardından daha iyi bir uyku

Gebelik boyunca uyku sorunu yaşayan anneler cinsel ilişkiden sonra vücudun prolaktin hormonu salgılamasıyla uyku haline girer.

– Seks vücut ağrılarınızı dindirir

Hamilelik döneminde çabuk büyüyen rahim vücutta çekilmez ağrılara neden olur. Ama seks bu ağrıları dindirmeye yardımcı olur. Vücuda “Sevgi hormonu” olarak da bilinen oksitosin hormonu salgılanır ve bu hormon vücuttaki ağrıları gidermeye yardımcı olur.

– Fazla seks yapmak vücut direncini arttırır

Hemen hemen herkes bağışıklık sistemini güçlendirmek için formüller söyler. Bilimsel araştırmalara göre sürekli seks yapan insanların vücut direnci çok yüksek oluyor. Seks vücutta bulunan antikorların sayısını arttırdığından gebeliğin yaşattığı zorlukların dışında birde diğer hastalıklar ile uğraşmamış olursunuz.

– Daha az alta kaçırma ihtimali

Birçok kadının gebelik döneminde güldüğü, öksürdüğü, ya da ani tepki verdiği bir anda istemsiz olarak altına kaçırdığı gözlemlenmiştir. Pelvik tabanınız, leğen kemiğinizdeki tüm organları tutan bir tramboline benzer ve mesanenin kontrolüne yardımcı olur. Cinsel ilişkiye girmek pelvik tabanınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Orgazm pelvik kaslarda kasılmalara sebep olur. Bunun neticesinde de keyif veren bir egzersiz yapmış gibi hissedersiniz.

Not :  İdrar yaparken, idrar akışını durduran kaslar pelvik taban kaslarıdır.

– Cinsel ilişki kan basıncını düşürür

Gebelik dönemince sağlıklı beslenmenin kan basıncını dengelediği bilinmekte fakat cinsel ilişkide sistolik kan basıncını (büyük tansiyon) düşürmede etkili olmaktadır. Sağlıklı kan basıncı sizleri suni sancı yaşamaktan (indüksiyon) ve sezeryan ameliyatından koruyabilir.

– Orgazm ruh halinizi iyileştirir

Anne adayları kimi zaman gebeliğin verdiği sıkıntılardan bunalabilirler. Yorgunluk hissi ve bir türlü rahat edememek genel ruh sağlıklarını etkiler. Cinsel ilişki sırasında vücuda ve bebeğe yararlı olan endorfin hormonusalgılanır.  Bu da anne adayında ruh sağlığının düzelmesine yardımcı olur. Ayrıca vücuda salgılanan bir diğer hormon çeşidi olan oksitosin anne ve baba arasında sevgi yakınlaşmayı arttırdığından mutlu bir ilişki süregelir.

– Daha az stres

Strese karşı orgazm bir rahatlama aracı gibidir. Oksitosin ve endorfin hormonları beyindeki haz merkezlerini harekete geçirir, bu da gerginlik, stres ve hatta depresyonun azalmasında yardımcı olur.

– Doğum kasılmalarını başlatır ya da iyileştirir

Meninin içinde prostaglandinler ismi verilen rahimin açılmasına ve yumuşamasına yardımcı olan araçlar vardır. Orgazm sırasında da çok fazla salgılanan oksitosin hormonu aynı zamanda kasılmalara sebep olan ve bebeğinizin rahim kanalından geçerek yaşama merhaba! demesine yardımcı olan hormondur. Vücudunuz doğuma hazırsa cinsel ilişkiden sonra doğum kasılmaları artabilir. Gebelik kesesi açılmadan ve annelik suyunun gelmediği zamana dek cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat kasılmalar sırasında cinsel ilişkiye girmek doğumu ilerleterek bebeğin dünyaya daha çabuk gelmesini sağlar.

– Daha çabuk iyileşme 

Gebelik sürecince güçlendirilen pelvik taban kasları, bebeğin doğumundan sonra da annenin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Güçlü bir pelvik taban bebeğin doğumunu kolaylaştırır, iyileşme süreci de daha az ağrılı olur.

Hamilelikte bazı anne adaylarının cinselliğe olan ilgisinde artış görülürken , bazılarının da azaldığını anlatan Op. Dr. Görgen, gebelik döneminde olan anne adaylarına “Size doğru gelen ve sizi rahat ettiren neyse onu yapın” tavsiyesinde bulunuyor. Erkeklere de seslenen Görgen, “Eşler, lütfen anne adaylarını rahat ettirmeye dikkat edin. Hamilelikte ilişkiye girilebiliyormuş diyerek istemediği halde eşinizi ilişkiye zorlamayın” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.