Epidural Anestezi – Ağrısız Doğum

0
292

Epidural Anestezi – Ağrısız Doğum

Doğum yaparken anne adaylarının doğumu gerçekleştirme şekline göre anesteziler uygulanmaktadır. Sadece normal doğumda gerçekleştirilebilecek ya da sadece sezaryenle doğumda gerçekleştirilebilecek anestezi çeşitleri mevcuttur. Epidural anestezi yani diğer adıyla bilinen ağrısız doğum da bu yöntemler arasındadır.

Epidural ağrısız doğum sadece işlem yapılacak bölgeyi uyuşturarak yapılan doğum şeklidir. Epidural ağrısız doğum normal doğumda ve sezaryele doğumda kullanılan bir yöntemdir. Sadece bel bölgesinin uyuşturulmasıyla yapıların ağrısız doğum şeklidir ve bacakların uyuşmasını sağlamaz. Böylelikle de normal doğum rahat bir şekilde gerçekleştirilirken anne adayı doğum esnasında bacaklarını oynatabilmektedir.

Epidural ağrısız doğumun 3 adet uygulama şekli bulunmaktadır. Bunlardan ilki spinal anestezi adıyla bilinen belden aşağısını uyuşturma yöntemiyle uygulanan doğum şeklidir. Spinal anestezi ile doğum sadece sezaryenle doğumda gerçekleştirilebilmektedir ve bu anestezi ile anne adayı bacaklarını hissedemez ve oynatamaz. Spinal anestezide ilaç tek doz olarak bütün halinde verilir ve anne adayı çok kısa bir sürede belden aşağısını hissetmez hale gelir. Spinal anestezide anne adayının bilinci açıktır.

Saf epidural anestezi diğer uygulama şeklidir ve sadece normal doğumda uygulanır. Saf epidural anestezinin uygulanmasının sebebi normal doğum esnasında annenin çektiği sancıları daha hafife indirgeyebilmektir. Böylece anne adayının hem psikolojisi bozulmadan hem de sağlıklı ve konforlu bir şekilde doğum yapmasına olanak vermiş olunur.

Epidural anestezinin diğer bir uygulama yöntemi de kombine anestezidir. Bu anestezi saf epidural ile spinalin birlikte analiz edilmesiyle oluşur ve sadece sezaryenle doğum esnasında kullanılır. Epidural anestezi ile ağrısız doğum gerçekleştirmek oldukça faydalıdır. Çünkü sezaryenle doğum esnasında annenin tüm vücudu uyuşturulması yerine lokal bir uyuşturma gerçekleştirildiği için annenin bebeğinin ilk soluk alışını görebilmesi gibi bir avantajı bulunmaktadır. Annenin bilinci açık olduğu için bebeği doğar doğmaz emzirme gibi bir imkanı bulunmaktadır.

Dünyaya bir bebek getirmek isteyen anne adaylarının en büyük korkusu doğum esnasındaki sancılardır. Bu sancılar çok ağrılı bir şekilde geldiği için genellikle sancısız doğum yöntemi olan sezaryenle doğumu tercih etmektedir anne adayları. Özellikle anne adaylarının yaşları küçükse ve ilk doğumlarıysa bu sancılar onları çok korkutmakta ve aslında çok da sağlıklı olmayan sezaryenle doğum yöntemine gitmektedirler.

Bazen sezaryenle doğum avantajlı olsa da eğer bebeğinizde ya da sizde bir risk bulundurmuyorsa normal doğumu tercih etmeniz her zaman daha avantajlıdır. Günümüzde normal doğum için yapılan anesteziler sonucunda ağrısız bir şekilde doğumu gerçekleştirmeniz mümkündür. Hem sağlıklı bir doğum gerçekleştirmiş olmak ve hem de ağrısız sancısız bir doğum yapmak bütün anne adaylarının istediği bir şeydir.

Lokal anesteziler ile artık ağrısız doğum gerçekleştirebilirsiniz. Epidural ağrısız doğumun avantajları da çok fazladır. Annenin psikolojisi bozulmadan bir doğum gerçekleştirmesini sağlar. Annenin doğumdan korkması için bütün nedenleri ortadan kaldırmış olur. Aynı zamanda epidural ağrısız doğum sayesinde annenin sadece bel bölgesi ya da belden aşağısı uyuşturularak doğum gerçekleştirildiği için annenin bilinci açık olur ve bebeğinin doğum anını izleyebilir.

Epidural anestezi bazı çeşitleriyle sadece sezaryenle doğumlara uygulanırken saf epidural ile de sadece normal doğumda uygulanabilmektedir. Saf epidural sadece bel bölgesinin uyuşturulması olarak tanımlanmaktadır. Böylece anne adayı bacaklarını oynatabilmektedir. Anne adayına tek dozla verilen ilaç bebeğe hiçbir zarar vermemektedir.

Epidural anestezi sırasında uygulanan yöntemle anne adayının bel bölgesi çok kısa sürede uyuşmaktadır.

Spinal anestezi de epidural anestezinin bir çeşididir ve bu anestezi çeşidi sadece sezaryenle doğum esnasında kullanılmaktadır. Spinal anestezi ile belden aşası uyuşturularak anne adayının bacakları hissizleştirilir. Ancak anne adayının bilinci açık olduğu için bebeğinin doğum anını görebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.