Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Yenilir

0
236

Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Yenilir, 5-7 yaş aralığında ve okul öncesi zamanlarda başlar çocuklarda okul korkusu. Çocuğun okula başlamasıyla daha da belirgin bir hal alan bu sorunun temeli aslında anne babadan ayrılma ayrı kalma korkusudur.

Çocuğun anneden ayrılmasıyla verdiği tepkiler ağlama, okulu reddetme, huysuzluk hatta karın ağrısı, mide bulantısı olarak bile görülebilir.
Okul korkusu yaşayan çocuklar genellikle anne babaya fazlaca düşkün olan, ailesi tarafından her isteği yerine getirilmiş ve sınırları olmayan çocuklardır.
Çocukların okul fobisini yenmek için görev ailelere düşüyor. Çocukları okul korkusu yaşayan ebeveynler öncelikle çocuklarını ayrılığa alıştırmalılar.
Bu tip durumlarda gerekirse okul ile iş birliği içinde bulunulabilir ve çocuk ayrılığa yavaş yavaş alıştırılabilir. Çocuğun okul korkusuyla alay etmemek ve çocuğun korkularını anlamaya çalışmak da onu sakinleştirecektir.
Çocuğu kendi başına dışarı çıkması için yüreklendirmek ve bunu yapabildiğinde ödüllendirmek de okul korkusunu yenmekte faydalıdır. Çocuğu okul hayatına hazırlamak, çevrede okula giden çocuklar varsa onlar hakkında hikayeler anlatmak ve okulu özendirmek çocukların okul korkusu yaşamamaları için iyi bir hazırlık sürecidir.
Okul alışverişi her yaştan insanın sevdiği bir iştir. Bu nedenle çocuğunuzun okula uzak durmaması ve korku oluşturmaması için okul alışverişine onu da götürün ve seçme hakkı tanıyın.
Eğer okulda kullanacağı eşyaları kendi seçerse hem daha mutlu olacak hem de kullanmak, okula gitmek için sabırsızlanacaktır. Çocuğunuzu okula gitmesi için sabahları uyandırdığınızda eğlenceli şekilde güne hazırlarsanız okul, kafasında eğlenceli bir hal alacak ve korku oluşmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.