Çocuklar İçin Kreşin Faydaları

0
254

Çocuklar İçin Kreşin Faydaları, Çocuklarınızın sosyalleşmesi ve sosyal bir ortama uyum sağlayabilecek duruma gelmeleri 3 yaş ve sonrasında oluşur. Bu nedenle kreşe gönderme yaşı en az 3 olmalıdır.

3 yaşın altındaki çocuklar bireysel olatrak daima ilgiye muhtaç oldukları için bu ilgiyi başkalarıyla paylaşmak zorunda kalırlarsa sorunlar oluşacaktır.

Tabiki bu durum çocuğunuzun gelişim hızına göre de değişir. Eğer çocuğunuz sosyal açıdan gelişkinse 2 yaşından sonra da kreşe gidebilir.

Anaokulu ve kreşler çalışan annelerin çocuklarını bırakabilecekleri kaçış yolu olarak değil de çocuklarının kişisel gelişimine katkıda bulunacak ortamlar gözüyle değerlendirilmelidir. Çocuklar bu ortamlarda bireysel olarak hareket etmeye yönlendirilirler.

Doğumdan itibaren gelişmeye başlayan bu yetenekler kreşlerde kendi ihtiyaçlarını kendi giderebilme, yeme, uyku ve temizlik ihtiyaçlarını kendi yapabilme gibi meziyetlere dönüşür.

Çocukların gelişimindeki en önemli  yaşlar olan 3-6 yaş aralığında çocuklar başka çocuklarla bir arada olarak sosyalleşme ihtiyacı duyarlar.

Kreşler bu konuda çocuklara bu imkanı yaratmakta, çocukların birlikte oyun oynayabilme ve etkinlik içinde olabilme yeteneklerini arttırmaktadır.

Çocuklar doğdukları andan itibaren her daim çevrelerinde olan anne ve babalarını rol model olarak alırlar. Fakat kreşle birlikte aileleri dışında kendi başlarına attıkları her adım onların kişiliğinde ilerlemeler sağlayacak, iletişim yeteneklerini de arttıracaktır.

Kendi yaşıtlarından oluşan sosyal ortamlarda iletişim yöntemlerini deneme yanılma yöntemiyle öğrenen çocuklar ihtiyaçlarını da karşılayacak duruma gelmekte zamanla da birey haline gelmektedirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.