Aile İçi Şiddet Nedenleri Nelerdir?

0
220

Aile İçi Şiddet Nedenleri Nelerdir?

Aile içerisinde ailenin her hangi bir bireyinin diğer aile bireylerine karşı gösterdiği sözlü ya da fiziksel tutumdur. Ülkemizde her aile de şiddet unsurları bulunmaktadır. Özellikle aile babalarının eşlerini ve çocuklarını dövdüğü sıkça rastlanmaktadır. Aile içerisinde yaşanılan tüm olumsuzluklar tüm aile bireylerinin ruhsal yapısına yansımaktadır.

Özellikle aile içi şiddette en çok zarar gören bireyler çocuklardır. Anne ya da baba tarafından sözlü ya da fiziksel saldırılara uğrayan çocuklar yetişkinlik çağında çeşitli ruhsal sorunlar yaşayabilmektedirler. Ülkemizde uyuşturucu kullanan gençlerin bir çoğunun geçmişinde ezildiği ve bu kötü günleri unutmak için uyuşturucu kullandığı saptanmıştır.

Ebeveynlerin aile içi şiddetten uzak durarak çocuklarını iyi bir örnek olmaları gerekir. Her aile de tatsız olaylar yaşanabilir. Eğer bu tatsızlıklar sürekli ise çiftlerin çocuklarına zarar vermemek adına boşanmaları gerekir. Anne ve babaların çocuklarını fiziksel müdahalelerle disipline etmeleri ruhsal sorunların baş nedenidir. Bir çocuk ya da genç kesinlikle dayak ya da sözlü taaruzlarla disipline edilemez. Mutlaka sözlü ve iyi bir anlatımla disipline edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.