HİPOTERMİ NEDİR ? BELİRTİLERİ NELERDİR ? NASIL GEÇER

0
178

HİPOTERMİ NEDİR ? BELİRTİLERİ NELERDİR ? NASIL GEÇER

Hipotermi kısaca; insanın vücut ısısının aniden aşırı düşmesi sebebiyle kendini gösteren bir hastalık denebilir.Aniden soğuk bir suya dalma, çok soğuk bir havada hareketsiz kalma gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.Hipotermide önce açıkta olan yüz, el, dirsek gibi yerler soğukla karşı karşıya kalırlar.

Daha sonra ise bu bölgesel donmalar tüm bedene nüfuz eder.Kişinin vücut ısısı normal değerler kabul edilen;35 ve 36 derecenin altına düşerse hipotermi tehlikesi başlar.Bu durum kişide zihnin çökmesi, kapanma durumuna girmesiyle devam eder, kişi kendinden geçip baygın bir hale geldiğinde artık ölüm çanları çalmaya başlar.Bugün sizler için hipotermiyi anlatıyoruz.

Hipotermi Nedir

Öncelikle hipotermi,insanın vücut ısısının aniden aşırı düşmesi sebebiyle kendini gösteren bir hastalıktır.İnsan vücudu normal değerler olarak kabul edilen 35 ve 36 derecelik ısısını muhafazd edemezse hipotermi ile karşı karşıya kalır.Karlı bir günde harektsiz kalmak, soğuk havaya uygun kıyafetler giymemek ya da istemizce soğuk bir suyun altında belirli bir süre kalmak sizi hipotermiye götürebilir.

Eğer hipotermi zamanında farkedilip önleyici unsurlar devreye sokulmazsa, kişinin kalp ve beyin başta olmak üzere yavaş yavaş tüm hayati fonksiyonları durur.Doğal olarak hipotermi çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir hastalık halidir.

Hipotermi’nin Belirtileri Nelerdir ? 

Hipotermi durumunda saatler yavaş yavaş aleyhinizde işlemeye başlar.Bazen insanlar, hipotermiye girdiklerini farkedemeyebilirler.Uyuklama, yavaş yavaş nefes  alıp verme, hareketlerde zayıflama, el ayak ve yüzde morlaşma ve kas katı kesilme hali, istemizce titreme ve vücudun halikimiyetini belirli bir oranda kaybetme hipoterminin en çok rastlanan belirtilerindendir.

İnsanlar bu sinyalleri bazen, soğukla karşı karşıya oldukları için olağan bir durum gibi karşılayabilir.Dolayısıyla hipotermiye girdiklerini anlayamayabilirler.

 

Hipotermiye Girdiğinizi Farkettiğinizde Ne Yapmalısınız ?

Öncelikle yukardaki belirtilerle karşı karşıyaysanız sakin davranmak zorundasınız.Daha sonra ilk iş olarak açıkta soğuğa maruz kalan bölgenizi kapatmanız gerekir.Yüz, el, baş, kol en çok açıkta kalıp soğuğa maruz kalan bölgelerdir.O yüzden ilk iş olarak hangi bölgeniz soğuğa maruz kalıyorsa orayı kapatmalısınız.

Bu önemli aşamayı hallettikten sonra vücut ısınızı arttıracak bir yer bulmak çok önemlidir.Bulunduğunuz ortamın şartlarına göre kendinizd uygun sıcak bir yer bulmalısınız.Enerjinizi çok fazla tüketmeden hafif tempoda hareketler yapmakta belirli bir süre vücut ısınızı arttırmaya yardımcı olacaktır.

Eğer üzerinizde ıslanmış eşyalarınız varsa, sıcak bir ortam bulduğunuz birinci önceliğiniz ıslak eşyalarınızı çıkartmak olmalıdır.Bunu yaptıktan sonra mümkün mertebe nane limon, yeşilçay, çay hiçbiri yoksa sıcak bir su içerek vücut ısınızı arttırabilirsiniz.Vücudunuzu ısıtırken önceliği her zaman en çok soğuğa maruz kaşan bölgeniz neresi ise oraya vermelisiniz.Yorganın altına girip iyice dinlendikten sonra sıcak bir duşta vücudunuzun ve psikolojik olarak zihninizin rahatlmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.